Už jsi o nich někdy slyšel/a?
Je pravděpodobné, že asi ne… A proto čti dál!
Jak plyne z názvu, jedná se o centra, která se zabývají jazyky. Jak ale poznáš rozdíl mezi univerzitním jazykovým centrem a jazykovou školou?
Jazykové školy jsou samostatné jednotky a nemají většinou s univerzitami nic společného. Univerzitní jazyková centra jsou naopak navázána na vysoké školy a jejich hlavním účelem je jazykově rozvíjet studenty dané univerzity napříč všemi stupni studia (Bc., Mgr./NMgr., PhD).
Pod tím si ovšem nepředstavuj klasické hodiny, jaké znáš ze střední školy. Univerzitní jazyková centra se snaží rozvíjet především jazykové kompetence s ohledem na odbornou, profesní a akademickou praxi. A u toho mimo jiné nabízí také kurzy obecného jazyka.
Zároveň se univerzitní jazyková centra zaměřují na vědeckou a výzkumnou činnost a spolupracují s mezinárodními institucemi podobného zaměření.
CJV MUNI
Pro Masarykovu univerzitu je prioritou, aby studenti dosáhli během studia vysoké úrovně cizího jazyka, především angličtiny. Již při bakalářském studiu se předpokládá velmi dobrá vstupní znalost angličtiny (B1/B2). Požadavky na druhý cizí jazyk jsou na každé fakultě jiné. V rámci navazujícího magisterského studia si pak studenti většinou vybírají další cizí jazyk (např. NJ, FJ, ŠJ, RJ). Podmínkou je, že další cizí jazyk musí být odlišný od toho prvního.
Obecně platí, že studenti si mohou zapisovat jakékoli předměty napříč fakultami, které jsou jim zpřístupněny a výjimkou nejsou ani jazyky. Díky tomu si studenti mohou zapsat na filozofické fakultě třeba kurzy estonštiny, švédštiny, latiny nebo maďarštiny.
Velký výběr povinných i povinně volitelných jazyků je na Ekonomicko-správní fakultě, kde se studenti bakalářského programu mohou zapsat do kurzů obchodní angličtiny, francouzštiny, španělštiny a němčiny a v magisterském programu je tato nabídka rozšířena ještě o ruštinu.
Druh jazykového kurzu a nabídka možnosti jazyků se liší podle jednotlivých fakult. Vedle těchto jazykových kurzů, které jsou pro studenty zdarma, CJV nabízí i placené kurzy pro širokou veřejnost a letní školy pro akademiky, ostatní vyučující a zahraniční účastníky. V rámci neplacené povinné výuky tak student získává znalosti a dovednosti např. v cizím jazyce pro specifické účely (business, práva, přírodní vědy,…)nebo v akademickém psaní.
Součástí jsou také různé aktivity pro základní a střední školy jako například konference a soutěže, projekty nebo výukové programy. Dále jsou v nabídce i kurzy češtiny pro cizince.
Mimo jazykové kurzy CJV spolupracuje s mezinárodními institucemi podobného zaměření a věnuje se vědecké a výzkumné činnosti.
CJV UO
Centrum jazykového vzdělávání spadající pod Univerzitu obrany zajišťuje na všech třech stupních vysokoškolského studia výuku anglického, francouzského, německého a ruského jazyka.
Zároveň dle požadavku Ministerstva obrany ČR zajišťuje výuku výše zmíněných jazyků pro všechny zaměstnance v působnosti rezortu MOČR a k tomu i metodickou podporu jazykového vzdělání.
Vzhledem k propojení s Univerzitou obrany nabízí CJV také testování dle rámce NATO STANAG 6001. Jedná se o hodnotící škálu, podle které můžeme rozlišit jazykovou úroveň každého studenta v oblasti obrany.
V rámci vědy a výzkumu se zabývá oblastí aplikované lingvistiky. Spolupracuje s mezinárodními institucemi obdobného zaměření, zapojuje se do aliančních a dalších mezinárodních iniciativ v oblasti jazykového vzdělávání a testování.
Ústav společenských věd FAST VUT v Brně
Hlavním cílem je zprostředkování výuky cizích jazyků především pro studenty stavební fakulty, podnikatelské fakulty, fakulty architektury, fakulty výtvarného umění a v neposlední řadě také ústavu soudního inženýrství. Kurzy jsou ovšem přístupné i pro zájemce z ostatních fakult Vysokého učení technického a veřejnost.
Pro studenty stavební fakulty zabezpečuje výuku společenskovědních předmětů na bakalářském i magisterském stupni (prezenční i kombinovaná forma studia).
Mimo jiné organizuje přípravné i semestrální jazykové kurzy češtiny pro zahraniční studenty přijíždějící na Vysoké učení technické přes programy jako jsou Erasmus+, CEEPUS a jiné.
V případě zájmu nabízí Ústav společenských věd tyto kurzy:
- obecnou i odbornou angličtinu,
- obecnou i odbornou němčinu (úroveň A0-B2),
- obecnou francouzštinu (úroveň A0-B2),
- obecnou italštinu (úroveň A0-B2),
- obecnou španělštinu (úroveň A0-B2) a
- obecnou ruštinu (úroveň A0-B2).
V případě prezenční formy studia jsou kurzy zaměřeny na konverzaci, gramatiku a slovní zásobu. Každý kurz má dostupné podpůrné studijní materiály v on-line formě skrz platformu Moodle.
Ústav románských jazyků – FMV VŠE
Vysoká škola ekonomická vnímá cizí jazyky jako jednu z důležitých podmínek pro úspěšné uplatnění na dnešním trhu práce.
Na většině fakult má student zpravidla povinnost absolvovat 4 semestry prvního cizího jazyka a 2 semestry druhého cizího jazyka. Výjimkou je Fakulta mezinárodních vztahů, kde musí student absolvovat 6 semestrů prvního i druhého cizího jazyka.
V nabídce najdeme:
- angličtinu,
- francouzštinu,
- němčinu,
- ruštinu,
- španělštinu,
ale také i méně tradiční jazyky jako jsou:
- švédština,
- arabština,
- čínština a další.
Velkým plus je i možnost studovat většinu jazyků i bez předchozích znalostí a začít na úrovni začátečníka.
VŠE klade důraz především na zvládnutí odborného jazyka. Absolventi by měli zvládat číst odborné ekonomické texty, rozumět přednáškám v cizím jazyce a diskutovat na obecná ekonomická témata. Tomu napomáhá také zapojení hostujících profesorů do výuky.
Katedra románských jazyků je zajímavá také především proto, že je jedním z center, které organizují zkoušky DFP, tedy zkoušku z odborného francouzského jazyka. Zároveň je jediným autorizovaným zkušebním centrem v ČR pro konání zkoušek DELE, neboli zkoušek z odborného španělského ekonomického jazyka.
V případě že máte více otázek nebo by vás zajímalo jaké kurzy jednotlivé univerzitní jazyková centra nabízejí na příští „sezónu“, tak neváhejte kliknout na odkazy níže: