Bilingvní a evropské SŠ

V České republice můžeš francouzštinu studovat i na gymnáziích s bilingvní nebo evropskou sekcí, kde se francouzštině věnuješ do větší hloubky, než při běžné výuce francouzštiny jako druhého cizího jazyka.

V čem se liší bilingvní sekce a evropské střední školy se dozvíš níže.

Bilingvní sekce

Dvojjazyčné sekce můžeme momentálně najít na 4 českých gymnáziích:

Sám se ale asi ptáš, co takové studium obnáší…

V případě, že se rozhodneš nastoupit na bilingvní sekci, počítej s tím, že se s francouzštinou budeš potkávat během dalších 6 let. Jedná se totiž o šestileté studijní programy, takže přijímací zkoušky se skládají již v 7. třídě na ZŠ.

Po jejich úspěšném složení tě v 1. a 2. ročníku (ekvivalent 8. a 9. třídy ZŠ) čeká intenzivní výuka francouzštiny v rozsahu 10 hodin týdně, přičemž ostatní předměty jsou vyučovány v českém jazyce.

Následně od 3. do 6. ročníku (ekvivalent 1. až 4. ročníku SŠ) tě nemine rozšířená výuka francouzského jazyka a literatury společně s vybranými nejazykovými předměty vyučovanými pouze ve francouzštině. Jedná se o matematiku, fyziku, chemie, dějepis a zeměpis.

Studium je zakončeno bilingvní maturitní zkouškou. Stejně jako na všech středních školách v ČR, se maturitní zkouška skládá z části státní (v režii CERMATu) a z části profilové, kterou určuje škola. To znamená, že v 5. ročníku studenti skládají maturitní zkoušku z Francouzského jazyka a literatury (písemná a ústní část). Následující rok, tedy v 6. ročníku, skládají zkoušku z:

  • českého jazyka a literatury (písemný a didaktický test + ústní zkouška)
  • matematiky (písemná zkouška ve francouzštině)
  • dvou nejazykových předmětů vyučovaných ve francouzštině (písemná a ústní zkouška) na výběr bývají předměty: fyzika, chemie, dějepis, zeměpis.

Maturitní vysvědčení je doplněno také tzv. osvědčením C1, které dokládá úroveň vzdělání odpovídající francouzskému vzdělávacímu systému, vzdělání se zaměřením na matematiku a přírodovědné předměty a v neposlední řadě znalosti francouzského jazyka odpovídající nejméně úrovni C1 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky.

Toto jedinečné studium spojuje „tradiční“ české vzdělávání, které klade důraz na encyklopedické znalosti, společně s „francouzským přístupem“ rozvíjejícím argumentační dovednosti.

Evropské sekce

Evropské sekce s rozšířenou výukou francouzštiny jsou specifickým typem studia, který nabízejí některá čtyřletá i víceletá gymnázia v České republice. 

Momentálně v České republice najdeme 5 gymnázií s francouzskou evropskou sekcí:

Evropské sekce je možno oproti bilingvním sekcím studovat nejen na víceletých gymnáziích, ale také během čtyřletého studia na SŠ.

Zpravidla jsou první tři roky na víceletých gymnáziích věnovány posílené výuce francouzštiny a následně od 4. ročníku (ekvivalent 2. ročníku SŠ) se studenti setkávají s výukou dějepisu ve francouzštině. Některé školy jej doplňují i výukou zeměpisu či výtvarné výchovy.

Žáci jsou také soustavně připravováni na zkoušku DELF scolaire, po úspěšném složení získají diplom o studiu francouzského jazyka na úrovni odpovídající Společnému evropskému referenčnímu rámci pro jazyky (úroveň A1-C2).